WP User Frontend 2.8.2 - en to tr translation catalogue (1064 entries)

en:  - select -
tr:  - seç -

en:  Add Form
tr:  Form Ekle

en:  Learn More about Pay Per Post.
tr:  Yayın Başına Ödeme İle İlgili Daha Fazla Öğrenin.

en:  Learn more about Multistep
tr:  Çoklu Adım Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

en: %d form moved to the trash. | %d forms moved to the trash.
tr[0]: %d formu çöp kutusuna taşındı.
tr[1]: %d formlar çöp kutusuna taşındı.

en: %d form permanently deleted. | %d forms permanently deleted.
tr[0]: %d formu kalıcı olarak silinmiş.
tr[1]: %d formlar kalıcı olarak silinmiş.

en: %d form restored from the trash. | %d forms restored from the trash.
tr[0]: %d formu çöp kutusundan geri yükle.
tr[1]: %d formları çöp kutusundan geri yükle.

en: %s's Dashboard
tr: %s's Kontrol paneli

en: &mdash; No Template &mdash;
tr: &mdash; Şablon Yok&mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
tr: &mdash; Seç &mdash;

en: (required)
tr: (gerekli)

en: + Add Post
tr: + Yayın Ekleme

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: - Select -
tr: - Seç -

en: - select -
tr: - seç -

en: -- Select --
tr: -- Seçim --

en: -- select --
tr: -- seç --

en: </strong> or greater.
tr: </strong> veya daha büyük.

en: <a target="_blank" href="https://www.google.com/recaptcha/">Register here</a> to get reCaptcha Site and Secret keys.
tr: <a target="_blank" href="https://www.google.com/recaptcha/">Buraya kayıt olun</a> reCaptcha Site ve Gizli anahtarları almak için.

en: <h1>Payment is complete</h1><p>Congratulations, your payment has been completed!</p>
tr: <h1>Ödeme tamamlandı</h1><p>Tebrikler, ödemeniz tamamlanmıştır!</p>

en: <h2><span class="dashicons dashicons-awards"></span> weDevs 4th Year Anniversary Offer</h2>
tr: <h2><span class="dashicons dashicons-awards"></span> weDevs 4.Yıldönümü Teklifi</h2>

en: <p><i>To cancel the pack, press the following cancel button.</i></p>
tr: <p><i>Paketi iptal etmek için, sonraki iptal butonuna basın.</i></p>

en: <p><i>To cancel the pack, press the following cancel button</i></p>
tr: <p><i>Pakedi iptal etmek için, aşağıdaki iptal butonuna basın </i></p>

en: <p><i>You have a subscription pack activated. </i></p>
tr: <p><i>Etkinleştirilmiş bir abonelik paketiniz var.</i></p>

en: <p>Get <strong class="highlight-text">44&#37; discount</strong> on %2$s also <a target="_blank" href="%1$s"><strong>WIN any product</strong></a> from our 4th year anniversary giveaway. Offer ending soon!</p>
tr: <p>Alın <strong class="highlight-text">44&#37; indirim</strong> ayrıca %2$s <a target="_blank" href="%1$s"><strong>herhangi ürünü KAZANIN</strong></a> 4.yıldönümü hediyemizden. Teklif yakında bitiyor!</p>

en: <p>You've not subscribed any package yet.</p>
tr: <p>Henüz hiçbir pakete abone değilsiniz.</p>

en: <p>You've subscribed to the following package.</p>
tr: <p>Aşağıdaki pakete abone oldunuz.</p>

en: <span class="dashicons dashicons-universal-access-alt"></span> Guest Email
tr: <span class="dashicons dashicons-universal-access-alt"></span> Misafir Eposta

en: <span style="color:#f18500">Help</span>
tr: <span style="color:#f18500">Yardım</span>

en: <strong>Caution:</strong> This tool will delete all the plugin settings of WP User Frontend Pro
tr: <strong>Dikkat:</strong> Bu araç WP Kullanıcı Arayüzü Pro'nun tüm eklenti ayarlarını silecektir

en: <strong>Caution:</strong> This tool will delete all the post and registration/profile forms.
tr: <strong>Dikkat:</strong> Bu araç, tüm yayınları ve kayıt/profil formlarını silecektir.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
tr: <strong>HATA</strong>:Sizi&#8217;kaydedemedik...Lütfen iletişime geçin <a href="mailto:%s">webmaster</a>ile !

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or email address.
tr: <strong>HATA</strong>: Bir kullanıcı adı veya eposta adresi girin.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or email.
tr: <strong>HATA</strong>: Geçersiz kullanıcı adı veya epostası.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username
tr: <strong>HATA</strong>: Lütfen bir kullanıcı adı girin

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address
tr: <strong>HATA</strong>: Lütfen e-posta adresinizi yazın

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct
tr: <strong>HATA</strong>: ,E-posta adresi doğru&#8217;değil

en: <strong>ERROR</strong>: The email could not be sent.Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
tr: <strong>HATA</strong>: Eposta gönderilemedi. Muhtemel sorun: ana makineniz posta() işlevini devre dışı bırakmış olabilir.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
tr: <strong>HATA</strong>:Bu eposta adresine kayıtlı bir kullanıcı yok.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one
tr: <strong>HATA</strong>: Bu e-posta adresi zaten kayıtlı, lütfen başka bir tane seçin

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one
tr: <strong>HATA</strong>: Bu kullanıcı adı zaten kayıtlı, lütfen başka bir tane seçin

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username
tr: <strong>HATA</strong>: Bu kullanıcı adında geçersiz karakter olduğu için geçersizdir. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin

en: <strong>Success</strong>: Profile updated
tr: <strong>Başarılı</strong>: Profil güncellendi

en: <strong>Your account is not active.</strong><br>Please check your email for activation link.
tr: <strong>Hesabınız aktif değil..</strong><br> Lütfen aktivasyon bağlantısı için eposta adresinizi kontrol edin.

en: A bunch of awesome modules to speed up your business growth.
tr: İş büyümenizi hızlandıracak bir dizi harika modül.

en: A bunch of more modules are coming soon.
tr: Bir dizi daha modül yakında çıkacak.

en: A post has been edited
tr: Bir yayın düzenlendi

en: A user could not be found with this email address.
tr: Bu eposta adresine kayıtlı bir kullanıcı yok.

en: A user with same username already exists.
tr: Aynı kullanıcı adına sahip bir kullanıcı zaten var.

en: About Yourself
tr: Kendiniz Hakkında

en: Above Element
tr: Öğe Üzerinde

en: Accept
tr: Kabul et

en: Account
tr: Hesap

en: Action
tr: Eylem

en: Action Hook
tr: Eylem İğnesi

en: Active payment gateways
tr: Ödeme Ağ Geçitlerini Etkinleştirin

en: Add Country to List
tr: Listeye Ülke Ekle

en: Add Fields
tr: Alanlar Ekleme

en: Add Form
tr: Form Ekle

en: Add New Form
tr: Yeni Form Ekle

en: Add New Subscription
tr: Yeni Abonelik Ekle

en: Add New User
tr: Yeni Kullanıcı Ekle

en: Add Select Text option for taxonomy fields. Now you can add default text with empty value as first option for Taxonomy dropdown.
tr: Taksonomi alanları için Metin Seçme tercihini ekleyin. Şimdi Taksonomi açılır listesindeki ilk seçenek olarak boş değeri olan varsayılan metni ekleyebilirsiniz.

en: Add Subscription
tr: Abonelik Ekle

en: Add a CSS class name for this field
tr: Bu alan için bir CSS sınıfı adı ekleyin

en: Add a Form
tr: Bir Form Ekle

en: Add fields by dragging the fields from the right sidebar to this area.
tr: Bu bölgeye sağ kenar çubuğundan alanları sürükleyerek alan ekleyin.

en: Add multi-select to default category in post form settings.
tr: Yayın form ayarları içinde varsayılan kategoriye çoklu seçimi ekleyin.

en: Add options for the form field
tr: Form alanı için seçenekler ekleyin

en: Add subscribers to mailpoet mailing list when they registers via WP User Frontend Pro.
tr: WP Kullanıcı Arayüz Pro üzerinden kaydolurken mailpoet posta listesine abone ekleyin.

en: Added checkbox inline option to taxonomy checkbox. You can now display Taxonomy checkbox fields inline.
tr: Taksonomi onay kutusuna hizada onay kutusu seçeneği eklendi. Artık Taksonomi onay kutusu alanlarını hizada görüntüleyebilirsiniz.

en: Added upgrade function for default category
tr: Varsayılan kategori için yükseltme işlevi eklendi

en: Address
tr: Adres

en: Address Field
tr: Adres Alanı

en: Admin Only
tr: Sadece Yönetici

en: Admin area access
tr: Yönetici bölgesi erişimi

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Admins, Editors
tr: Yöneticiler, Editörler

en: Admins, Editors, Authors
tr: Yöneticiler, Editörler, Yaratıcılar

en: Admins, Editors, Authors, Contributors
tr: Yöneticiler, Editörler, Yaratıcılar, Yazarlar

en: Advanced Fields
tr: Gelişmiş Alanlar

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: After payment users will be redirected here
tr: Ödeme yapıldıktan sonra kullanıcılar buraya yönlendirilecektir

en: After successfull submit, where the page will redirect to
tr: Başarılı bir şekilde sunumdan sonra, sayfanın nereye yönlendirileceği

en: Ajax Login widget
tr: Ajax Giriş widgeti

en: Ajax Login widget for WP User Frontend
tr: WP Kullanıcı Arayüzü için Ajax Giriş widgeti

en: Algerian Dinar
tr: Cezayir Dinarı

en: All
tr: Tümü

en: All forms has been deleted
tr: Tüm formlar silinmiş

en: All transactions has been deleted!
tr: Tüm işlemler silindi!

en: Allow
tr: İzin ver

en: Allow Post
tr: Yayına İzin Ver

en: Allow Vendors to submit post from dashboard area
tr: Satıcıların kontrol paneli tablosundan yayın sunmasına izin ver

en: Allow users to update image/video title, caption and description
tr: Kullanıcıların resim adını, başlığını ve tanımlamasını güncellemesine izin verin

en: Allow you to block specific user role to Ajax request and Media upload.
tr: Ajax isteğine ve Medya yüklemesine belirli kullanıcı rollerini engellemenize izin verir.

en: Allow your users to Register or Login using Social networks like Google, Facebook, Twitter and LinkedIn.
tr: Kullanıcılarınızın Google, Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi Sosyal ağları kullanarak Kaydolmasına veya Giriş yapmasına izin verin.

en: Allowed Files
tr: İzin Verilen Dosyalar

en: Allowed Taxonomy Terms
tr: İzin Verilen Taksonomi Koşulları

en: Amount
tr: Miktar

en: Amount to be charged per post
tr: Yayın başına ücret alınacak tutar

en: Apply Coupon
tr: Kuponu Uygula

en: Are you sure you want to delete this field?
tr: Bu alanı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Argentine Peso
tr: Arjantin Pezosu

en: Assign Package
tr: Paketi Ata

en: Audio
tr: Sesler

en: Australian Dollars
tr: Avustralya Doları

en: Author
tr: Yaratıcı

en: Author Info
tr: Yaratıcı Bilgisi

en: Auto Login After Registration
tr: Kayıt Sonrası Otomatik Giriş

en: Available in Pro Version
tr: Pro Sürümünde mevcuttur

en: Awaiting Approval
tr: Onay Bekleniyor

en: Bangladeshi Taka
tr: Bangladeş Taka'sı

en: Bank Instruction
tr: Banka Talimatı

en: Bank Payment
tr: Banka Ödemesi

en: Bank Payment Success Page
tr: Banka Ödemesi Başarılı Sayması

en: Basic Setting
tr: Temel Ayar

en: Billing Info
tr: Fatura bilgisi

en: Billing amount each cycle:
tr: Fatura tutarı her aşamada:

en: Billing amount:
tr: Fatura bedeli:

en: Biographical Info
tr: Biyografik Bilgi

en: Blank Form
tr: Boş Form

en: Brazilian Real
tr: Brezilya Reali

en: Break down the long forms into smaller and attractive multi step forms. Long and lengthy forms are uninviting, why build one?
tr: Uzun formları küçük ve ilgi çekici çok aşamalı formlara ayırın. Uzun ve ayrıntılı formlar ilgi çekici değildir, neden kuruyoruz?

en: BuddyPress Profile
tr: BuddyPress Profili

en: Bulgarian Lev
tr: Bulgar Levası

en: Buy Now
tr: Şimdi Satın Al

en: CSS Class Name
tr: CSS Sınıf Adı

en: Canadian Dollars
tr: Kanada Doları

en: Cancel
tr: İptal

en: Caption
tr: Başlık

en: Category
tr: Kategori

en: Change Pack
tr: Paketi Değiştirme

en: Charge users for posting,
tr: Yayınlamak için kullanıcıları ücretlendirin,

en: Check this option to mark the field required. A form will not submit unless all required fields are provided.
tr: Gerekli alanı işaretlemek için bu seçeneği kontrol edin. Form gerekli tüm alanlar sağlanmadıkça sunulmayacaktır.

en: Check to enable Payments for this form.
tr: Bu form için Ödemeleri etkinleştirmeyi kontrol edin.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
tr: Onay bağlantısı için epostanızı kontrol edin.

en: Checkbox
tr: Onay Kutusu

en: Checkbox Field
tr: Onay Kutusu Alanı

en: Child of
tr: Alt teması

en: Chilean Peso
tr: Şili Pezosu

en: Chinese Yuan
tr: Çin Yuanı

en: Choose File
tr: Dosya Seçme

en: Choose Your Payment Method
tr: Ödeme Şeklinizi Seçin

en: Choose how you want the progressbar
tr: Geliştirme çubuğunuzu nasıl istiyorsanız seçin

en: Choose which roles can submit posts.
tr: Yayın yapabilecek rolleri seçin.

en: Chose Country to hide from List
tr: Listeden gizlenecek Ülkeyi seçin

en: Clear Selection
tr: Seçimi Sil

en: Click Browse button and choose a json file that you backup before.
tr: Gözat butonuna tıklayın ve daha önce yedeklediğiniz bir json dosyası seçin.

en: Click and Drag to rearrange
tr: Yeniden düzenlemek için tıklayın ve sürükleyin

en: Click on a form element to add to the editor
tr: Editöre eklemek için bir form öğesine tıklayın

en: Click to add to the editor
tr: Editöre eklemek için tıklayın

en: Click to copy %s shortcode
tr: Kısa kodu %s kopyalamak için tıklayın

en: Click to copy shortcode
tr: Kısa kodu kopyalamak için tıklayın

en: Clicking this button will create required pages for the plugin. Note: It'll not delete/replace existing pages.
tr: Bu butona tıklamak, eklenti için gerekli sayfaları oluşturacaktır. Not: Mevcut sayfaları silmez/değiştiremez.

en: Close
tr: Kapat

en: Close modal window
tr: Modal pencereyi kapat

en: Closed
tr: Kapalı

en: Colombian Peso
tr: Kolombiya Pezosu

en: Column
tr: Sütun

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Comment Manager
tr: Yorum Yöneticisi

en: Comment Status
tr: Durum Yorumu

en: Completed
tr: Tamamlanan

en: Conditional Logic
tr: Şartlı Mantık

en: Configure your form’s settings and user flow based on conditional selection. Your forms should appear just the way you want it.
tr: Şartlı seçiminize dayalı olarak form ayarlarınızı ve kullanıcı akışınızı yapılandırın. Formlarınız tam istediğiniz şekilde görünmelidir.

en: Confirm New Password
tr: Yeni Şifreyi Onaylama

en: Confirm Password
tr: Şifreyi Onaylama

en: Confirm Password is required.
tr: Şifreyi Onaylamanız Gerekiyor.

en: Confirm new password
tr: Yeni şifreyi onaylama

en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

en: Congratulations, your payment has been completed!
tr: Tebrikler, ödemenizi tamamlandı!

en: Contact Form
tr: İletişim Formu

en: Contact Info
tr: İletişim bilgisi

en: Contact Support
tr: Destekle İrtibat

en: Content Restriction
tr: İçerik Kısıtlaması

en: Content Restrictions
tr: İçerik Kısıtlamaları

en: Continue
tr: Devam et

en: Contributor
tr: Yazar

en: Control the admin bar visibility based on user roles.
tr: Kullanıcı rollerine dayalı olarak yönetici çubuğu görünürlüğünü kontrol etme.

en: Cost
tr: Maliyet

en: Cost Settings
tr: Maliyet Ayarları

en: Cost of pay per post after a subscription pack limit is reached.
tr: Bir abonelik paketi limitine ulaşıldıktan sonra yayın başına ücreti ödemesi yapılır.

en: Count
tr: Sayı

en: Country List
tr: Ülke Listesi

en: Coupons
tr: Kuponlar

en: Create Form
tr: Form Oluştur

en: Create Your First Form
tr: İlk Formunuzu Oluşturun

en: Create a simple product form for WooCommerce.
tr: WoCommerce için basit bir ürün formu oluşturun.

en: Create, edit, delete, manages your post, pages or custom post types from frontend. Create registration forms, frontend profile and more...
tr: Arayüzden yazılanlarınızı, sayfalarınızı veya özel yayın türlerini oluşturun, düzenleyin, silin, yönetin. Kayıt formu, arayüz profili ve dahasını oluşturun...

en: Croatia kuna
tr: Hırvatistan kunası

en: Currency
tr: Para birimi

en: Currency Position
tr: Para Birimi Pozisyonu

en: Current Password
tr: Geçerli Şifre

en: Custom CSS codes
tr: Özel CSS kodları

en: Custom Fields
tr: Özel Alanlar

en: Custom Fields in post
tr: Yayında Özel Alanlar

en: Custom HTML
tr: Özelleştirilmiş HTML

en: Custom Post Type will appear here.
tr: Özel Yayın Türü burada görünecektir

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: Custom field deleted.
tr: Özel alan silindi.

en: Custom field updated.
tr: Özel alan güncellendi.

en: Czech Koruna
tr: Çek Korunası

en: Danish Krone
tr: Danimarka Kronu

en: Dashboard
tr: Kontrol paneli

en: Date
tr: Tarih

en: Date / Time
tr: Tarih / Zaman

en: Date Field
tr: Veri Alanı

en: Day(s)
tr: Gün(ler)

en: Decimal Separator
tr: Ondalık Ayırıcı

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Post Category
tr: Varsayılan Yayın Kategorisi

en: Default Post Form
tr: Varsayılan Yayın Formu

en: Default Post Owner
tr: Varsayılan Yayın Sahibi

en: Default image size of "<strong>Insert Photo</strong>" button in post content area
tr: Varsayılan resim boyutu "<strong>Fotoğraf Ekle</strong>" butonu yayın içeriği alanındadır

en: Default image type of "<strong>Insert Photo</strong>" button in post content area
tr: Varsayılan resim türü "<strong>Fotoğraf Ekle</strong>" butonu yayın içeriği alanındadır

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Coupons
tr: Kuponları Sil

en: Delete Forms
tr: Formları Sil

en: Delete Package
tr: Paketi Sil

en: Delete Permanently
tr: Kalıcı Olarak Sil

en: Delete Post Forms
tr: Yayın Formlarını Sil

en: Delete Registration Forms
tr: Kayıt Formlarını Sil

en: Delete Subscriptions
tr: Abonelikleri Sil

en: Delete Transactions
tr: İşlemleri Sil

en: Description
tr: Tanımlama

en: Disable post editing while post in "pending" status
tr: Yayın "beklemede" durumundayken yayın düzenlemeyi devre dışı bırak

en: Dismiss this notice.
tr: Bu uyarıyı görmezden gel.

en: Display Settings
tr: Görüntü Ayarları

en: Display to Public as
tr: Herkese açık olarak göster

en: Do not accept form submission if the current date is not between the date range of the schedule.
tr: Eğer form sunumu geçerli tarih çizelgesinin programlanmış tarih aralığı arasında değilse kabul etmeyin.

en: Dominican Peso
tr: Dominik Pezosu

en: Draft
tr: Taslak

en: Dropdown
tr: Açılır menü

en: Duplicate
tr: Çoğaltma

en: Duration
tr: Süreklilik

en: E-Mail Label
tr: E-Posta Etiketi

en: E-Mails
tr: E-Postalar

en: E-mail
tr: E-Posta

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Form
tr: Formu Düzenle

en: Edit Page
tr: Sayfa Düzenle

en: Edit Profile
tr: Profil Düzenleme

en: Edit Settings
tr: Ayarları Düzenle

en: Edit Subscription
tr: Abonelik Düzenle

en: Editor
tr: Editör

en: Egyptian Pound
tr: Mısır Lirası

en: Email
tr: Eposta

en: Email Address
tr: Eposta Adresi

en: Email Address
tr: Eposta Adresi

en: Email Verification
tr: Eposta Doğrulama

en: Email is a required field.
tr: Eposta gerekli bir alandır.

en: Email is required.
tr: Eposta gereklidir.

en: Email successfully verified. Please Login.
tr: Eposta başarıyla doğrulandı. Lütfen giriş yapın.

en: Empty reCaptcha Field
tr: Boş reCaptcha Alanı

en: Enable Email Verfication
tr: Eposta Doğrulamayı Etkinleştirme

en: Enable Guest Post
tr: Misafir Yayınını Etkinleştir

en: Enable Image Caption
tr: Resim Başlığını Etkinleştir

en: Enable Image Insertion
tr: Resim Eklemeyi Etkinleştir

en: Enable Invisible reCaptcha
tr: Görünmez reCaptcha'yı etkinleştir

en: Enable Multistep
tr: Çoklu Adımı Etkinleştirme

en: Enable Pay Per Post
tr: Yayın Başına Ödemeyi Etkinleştir

en: Enable Payments
tr: Ödemeleri Etkinleştir

en: Enable Post Expiration
tr: Son Kullanma Tarihini Etkinleştir

en: Enable Recurring Payment
tr: Devamlı Ödemeyi Etkinleştirme

en: Enable Saving as draft
tr: Taslak olarak Kaydetmeyi Etkinleştirme

en: Enable demo/sandbox mode
tr: Demo/sandbox modunu etkinleştirin

en: Enable form entry limit
tr: Form girişi sınırını etkinleştir

en: Enable image upload in post area
tr: Yayın bölgesinde resim yüklemeyi etkinleştir

en: Enable noCaptcha
tr: NoCaptcha'yı etkinleştir

en: Enable payments on your site.
tr: Sitenizdeki ödemeleri etkinleştirin.

en: Enable post notification
tr: Yayın bildirimini etkinleştir

en: Enable role base post
tr: Rol Tabanı yayınını etkinleştir

en: Enter a title of this field
tr: Bu alana bir başlık girin

en: Enter a username or e-mail address.
tr: Bir kullanıcı adı veya e-posta adresi girin.

en: Enter maximum upload size limit in KB
tr: KB olarak maksimum yükleme boyutu sınırı girin

en: Enter the meta value
tr: Meta değeri girin

en: Enter the term IDs as comma separated (without space) to exclude/include in the form.
tr: Formda hariç/dahil için terim kimliklerini virgül (boşluksuz) girin.

en: Enter your new password below..
tr: Yeni şifrenizi aşağıya girin..

en: Error
tr: Hata

en: Error: Nonce verification failed
tr: Hata: Nonce doğrulama başarısız

en: Euros
tr: Eurolar

en: Every
tr: Her

en: Everyone
tr: Herkes

en: Excerpt
tr: Alıntı

en: Exclude
tr: Hariç

en: Executable Files
tr: Executable Dosyaları

en: Expiration Mail
tr: Süre Sonu Postası

en: Expiration Message
tr: Sona Erme Mesajı

en: Expire date
tr: Son erme tarihi

en: Expire date:
tr: Son erme tarihi:

en: Expires In:
tr: İçinde Sona Eriyor:

en: Export
tr: Dışa Aktarma

en: Fallback cost
tr: Geri ödeme maliyeti

en: Fallback form for post editing if no associated form found
tr: Eğer ilişkili herhangi bir form bulunmaz ise yayın düzenleme için yedek form

en: Fallback pay per post charging
tr: Yayın doldurma başına düşen geri ödeme

en: Fallback to pay per post
tr: Yayın başına düşen geri ödeme

en: Fallback to pay per post charging if pack limit exceeds
tr: Paket sınırı aşılırsa yayın doldurma başına düşen geri ödeme

en: Featured Image
tr: Özellikli resim

en: Featured Image size
tr: Öne Çıkan Resim Boyutu

en: Field Label
tr: Alan Etiketi

en: Field Options
tr: Alan Seçenekleri

en: Field Size
tr: Alan Boyutu

en: File Upload
tr: Dosya Yükleme

en: First Name
tr: İlk İsim

en: First Name
tr: İlk İsim

en: First Name is a required field.
tr: İlk İsim zorunlu bir alandır.

en: First element of the select dropdown. Leave this empty if you don't want to show this field
tr: Açılır menüsü seçiminin ilk öğesi. Bu alanı göstermek istemiyorsanız boş bırakın

en: First name is required.
tr: İlk İsim zorunlu gereklidir.

en: Fixed page installer admin notice logic problem due to new payment settings default value not set.
tr: Yeni ödeme ayarları varsayılan değerine bağlı olmadığından, sabit sayfa yükleyici yönetici uyarısı mantık sorunu ayarlanmadı.

en: Fixed recurring subscription pack cannot be canceled from my account page in subscription details section.
tr: Sabit yinelenen abonelik paketi, abonelik ayrıntıları bölümündeki hesap sayfamdan iptal edilemez.

en: Force Pack
tr: Force Paketi

en: Force subscription pack
tr: Force Abonelik Paketi

en: Force users to purchase and use subscription pack.
tr: Force kullanıcılarının abonelik paketini satın alıp kullanmaları.

en: Form Editor
tr: Form Düzenleyici

en: Form Expired Message
tr: Form Süresi Doldu Mesajı

en: Form Export
tr: Dışa Aktarma Formu

en: Form Name
tr: Form Adı

en: Form Pending Message
tr: Form Bekleyen Mesaj

en: Form Style
tr: Form Stili

en: Form Template
tr: Form Şablonu

en: Form Type
tr: Form Türü

en: Form duplicated successfully. <a href="%s">View form.</a>
tr: Form başarıyla çoğaltıldı. <a href="%s">Formu göster.</a>

en: Form field validation process updated if form submits with captcha field.
tr: Eğer form captcha alanı ile sunulursa form alan doğrulama işlemi güncellenir.

en: Form for creating a blog post.
tr: Bir blog yayını oluşturmak için form.

en: Form submission with Captcha field
tr: Captcha alanı ile form sunumu

en: Forms
tr: Formlar

en: Found Any Bugs?
tr: Herhangi bir Hata Buldunuz mu?

en: Free
tr: Ücretsiz

en: From
tr: Den

en: From your account dashboard you can view your dashboard, manage your <a href="%1$s">posts</a>, <a href="%2$s">subscription</a> and <a href="%3$s">edit your password and profile</a>.
tr: Hesap kontrol panelinizden kontrol panelinizi görüntüleyebilir, <a href="%1$s">yayınlarınızı</a>, <a href="%2$s">abonelikleri</a> yönetebilir ve <a href="%3$s">şifre ve profilinizi düzenleyebilirsiniz</a>.

en: Frontend Dashboard
tr: Arayüz Kontrol Paneli

en: Frontend Posting
tr: Arayüz Yayını

en: Gateway
tr: Ağ geçidi

en: General Help Questions
tr: Genel Yardım Soruları

en: General Options
tr: Genel Seçenekler

en: Generate QR Code with your custom fields or custom post meta.
tr: Özel alanlarınız veya özel post metalarınızla QR Kodu oluşturun.

en: Get New Password
tr: Yeni Şifre Al

en: Get instant SMS notification on your mobile when post submits on your site.
tr: Yayınınız sitenize gönderildiğinde cep telefonunuzdan anında SMS bildirimi alın.

en: Get the Pro version
tr: Pro sürümünü edin

en: Give the user some information about this field
tr: Kullanıcıya bu alanla ilgili biraz bilgi verin

en: Go to Full Settings
tr: Tüm Ayarlara Git

en: Google Map
tr: Google Harita

en: Google Maps
tr: Google Haritalar

en: Guest Post
tr: Misafir Yayını

en: Guest mail body
tr: Misafir posta iletisi

en: Guest mail subject
tr: Misafir posta konusu

en: HTML Codes
tr: HTML Kodları

en: Handle comments in frontend. View / reply comments on post.
tr: Yorumları arayüzde işleyin. Gönderi hakkındaki görüşleri görüntüleyin / yanıtlayın.

en: Handle user listing and user profile in the frontend. Create a directory site easily.
tr: Kullanıcı listelemeyi ve kullanıcı profilini arayüzde işleyin. Kolayca bir rehber sitesi oluşturun.

en: Have a discount code?
tr: Bir indirim kodunuz var mı?

en: Hello %1$s, (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>)
tr: Merhaba %1$s, (değil mi %1$s? <a href="%2$s">Oturumu kapatın</a>)

en: Hello %s
tr: Merhaba %s

en: Hello %s,
tr: Merhaba %s,

en: Help
tr: Yardım

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Hi, we have received your order. We will validate the order and will take necessary steps to move forward.
tr: Merhaba, siparişinizi aldık. Siparişi doğrulayacağız ve ileri gitmek için gerekli adımları atacağız.

en: Hidden
tr: Gizlenmiş

en: Hidden Field
tr: Gizlenmiş Alan

en: Hidden Fields
tr: Gizlenmiş Alanlar

en: Hide These Countries
tr: Bu Ülkeleri Gizle

en: Hong Kong Dollar
tr: Hong Kong Doları

en: How many posts will be listed in a page
tr: Bir sayfada  kaç tane yayın listelenecek

en: Hungarian Forint
tr: Macar Forinti

en: I don't know how to edit this post, I don't have the form ID
tr: Bu yayını nasıl düzenleyeceğimi bilmiyorum, form kimliğim yok

en: I rather wouldn't say
tr: Ben söylememeyi tercih ediyorum

en: ID
tr: Kimlik

en: Icelandic krona
tr: İzlanda kronu

en: If checked, form will be displayed in frontend in multiple steps
tr: İşaretlenirse, form arayüzde çoklu adımda görüntülenecektir

en: If enabled, default login and registration forms will be overridden by WPUF with pages below
tr: Eğer etkinleştirilirse, varsayılan giriş ve kayıt formları WPUF tarafından aşağıdaki sayfalarla geçersiz kılınır

en: If enabled, users after registration will be logged in to the system
tr: Eğer etkinleştirilirse, kayıt sonrasında kullanıcılar sisteme giriş yapacaklardır

en: If guest post is enabled and user details are OFF, the posts are assigned to this user
tr: Eğer misafir yayını etkinleştirilirse ve kullanıcı bilgileri KAPALI ise, yayınlar bu kullanıcıya atanır

en: If requires, users will be automatically registered to the site using the name and email address
tr: Eğer gerekirse, kullanıcılar isim ve e-posta adreslerini kullanarak siteye otomatik olarak kayıt yaptırılacaktır

en: If requires, users will be required to verify their email adress.
tr: Eğer gerekirse, kullanıcıların eposta adreslerini doğrulaması gerekir.

en: If selected a form template, it will try to execute that integration options when new post created and updated.
tr: Eğer bir form şablonu seçildiyse, yeni yayın yaratılıp güncellendiğinde bu entegrasyon seçeneklerini uygulamaya çalışacaktır.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
tr: Eğer bu bir hata ise,hiçbir şey olmayacaktır bu epostayı görmezden gelin.

en: If users are not allowed to choose any category, this category will be used instead (if post type supports)
tr: Eğer kullanıcıların hiçbir kategoriyi seçmesine izin verilmiyorsa, bunun yerine bu kategori kullanılacaktır (yayın türü destekliyorsa)

en: If you have a moment, please let us know why you are deactivating:
tr: Eğer biraz vaktiniz varsa, lütfen bize neden devre dışı bıraktığınız söyleyin:

en: If you have not created <strong>WP User Frontend</strong> pages yet, you can do this by one click.
tr: Eğer hala <strong>WP Kullanıcı Arayüzü</strong> sayfaları oluşturmadıysanız, bunu tek bir tıklamayla yapabilirsiniz.

en: If you want to add your custom CSS code, it will be added on page header wrapped with style tag
tr: Eğer özel CSS kodunuzu eklemek isterseniz, sayfa üstbilgisine stil etiketi ile eklenir

en: Image Upload
tr: Resim Yükle

en: Image only
tr: Sadece resim

en: Image with link
tr: Resim ile bağlantı

en: Images
tr: Resimler

en: Import
tr: İçe Aktarma

en: Import forms
tr: Formları içe aktar

en: Import successful. Have fun!
tr: İçe aktarma başarılı. İyi eğlenceler!

en: Include
tr: Dahil

en: Indian Rupee
tr: Hint Rupisi

en: Indonesia Rupiah
tr: Endonezya Rupisi

en: Insert Form
tr: Form Ekle

en: Insert Photo
tr: Fotoğraf Ekle

en: Insert Photo image size
tr: Fotoğraf resim boyutunu ekle

en: Insert Photo image type
tr: Fotoğraf resim türünü ekle

en: Insert your public key and private key in <a href='%s'>plugin settings</a>. <a href='%s' target='_blank'>Register</a> first if you don't have any keys.
tr: Genel anahtarınızı ve özel anahtarınızı <a href='%s'>eklenti ayarları</a>na ekleyin. Anahtarınız yoksa öncelikle <a href='%s' target='_blank'>Kaydolun</a>.

en: Install Now
tr: Şimdi Kur

en: Install WPUF Pages
tr: WPUF Sayfaları Kurulumu

en: Install neccessery pages on your site frontend.
tr: Sitenizin arayüzüne gerekli olan sayfaları kurun.

en: Integrate your desired form to your MailChimp email newsletter using latest API.
tr: İstediğiniz formu en yeni API'yı kullanarak MailChimp e-posta bülteninize entegre edin.

en: Introduction
tr: Tanıtım

en: Invalid email address.
tr: Geçersiz eposta adresi.

en: Invalid file or file size too big.
tr: Geçersiz dosya veya dosya boyutu çok büyük.

en: Invalid form id
tr: Geçersiz form kimliği

en: Invalid key
tr: Geçersiz anahtar

en: Invalid post
tr: Geçersiz yayın

en: Invalid username or e-mail.
tr: Geçersiz kullanıcı adı veya e-posta adresi.

en: Invisible reCAPTCHA validation failed
tr: Görünmez reCAPTCHA doğrulaması başarısız oldu

en: Iranian Rial
tr: İran Riyali

en: Israeli Shekel
tr: İsrail Şekeli

en: It will show a button to save as draft
tr: Taslak olarak kaydetmek için bir buton gösterecektir

en: Japanese Yen
tr: Japon Yeni

en: Label
tr: Etiket

en: Label Position
tr: Etiket Konumu

en: Label text for email field
tr: Eposta alanı için metin etiketi

en: Label text for name field
tr: İsim alanı için metin etiketi

en: Lao Kip
tr: Lao Kipi

en: Large
tr: Büyük

en: Last Name
tr: Soy Ad

en: Last Name
tr: Soy Ad

en: Last Name is a required field.
tr: Soy Ad zorunlu bir alandır.

en: Last name is required.
tr: Soy Ad gereklidir.

en: Learn More
tr: Daha Fazla Öğrenin

en: Learn More
tr: Dahasını Öğrenin

en: Learn More About Content Restriction
tr: İçerik Kısıtlaması Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Learn More About Frontend Dashboard
tr: Arayüz Kontrol Paneli Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Learn More About Frontend Posting
tr: Arayüz Yayını Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Learn More About Installation
tr: Kurulum Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Learn More About Login
tr: Giriş Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Learn More About Payments
tr: Ödemeler Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Learn More About Profile Editing
tr: Profil Düzenleme Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Learn More About Registration
tr: Kayıt Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">Frontend Posting</a>
tr: Hakkında daha fazla bilgi edinin <a href="%s" target="_blank">Arayüzü Yayınlama</a>

en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">Subscription</a>
tr: Daha fazlasını öğrenmek için <a href="%s" target="_blank">Abonelik</a>

en: Learn more about Automatic Post Expiration
tr: Otomatik yayın sona ermesi süresi ile ilgili daha fazla bilgi edinin

en: Learn more about Coupons
tr: Kuponlar Hakkında Daha Fazla Öğrenin

en: Learn more about Email Notification
tr: Eposta Bildirimi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Learn more about guest posting.
tr: Misafir yayınlarıyla ilgili dahasını öğrenin.

en: Leave this field empty to keep your password unchanged.
tr: Şifrenizin değişmemesi için bu alanı boş bırakın.

en: Left
tr: Sol

en: Left of Element
tr: Öğe Solunda

en: Left with space
tr: Boşluk ile sol

en: Let's Go!
tr: Hadi Başlayalım!

en: Like The Plugin?
tr: Eklenti Gibi Mi?

en: Limit Entries
tr: Sınır Girişleri

en: Limit Reached Message
tr: Sınırlandırılmış Mesaja Ulaşıldı

en: Limit how many entries a form will accept
tr: Bir formun kaç giriş kabul edeceğini sınırla

en: Limit how many entries a form will accept and display a custom message when that limit is reached.
tr: Bir formun kaç girişi kabul edeceğini sınırlayın ve bu sınırın üzerine ulaşıldığında özel bir mesaj görüntüleyin.

en: Limit the number of entries allowed for this form
tr: Bu form için izin verilen girişlerin sayısını sınırlayın

en: Live
tr: Etkin

en: Load Scripts
tr: Komut Dosyalarını Yükle

en: Load scripts/styles in all pages
tr: Tüm sayfalara komut dosyası/stilleri yükle

en: Lock Post:
tr: Yayın Engelleme:

en: Lock Reason:
tr: Engelleme Nedeni:

en: Lock user from creating new post.
tr: Kullanıcıyı yeni yayın oluşturmada engelle.

en: Log In
tr: Oturum açma

en: Log In Label:
tr: Giriş Etiketi:

en: Log out
tr: Çıkış Yapma

en: Log-in Text:
tr: Giriş Metni:

en: Logged in users only
tr: Yalnızca kayıtlı kullanıcılar

en: Login
tr: Oturum açma

en: Login / Registration
tr: Giriş / Kayıt

en: Login Page
tr: Giriş Sayfası

en: Login successful!
tr: Oturum açma başarılı!

en: Login user is more simple now with Ajax Login Widget. The simple ajax login form do not required page loading for login.
tr: Giriş kullanıcısı Ajax Giriş Widget'ıyla artık daha basittir. Basit ajax giriş formu giriş için sayfa yükleme gerektirmez.

en: Login/Registration override
tr: Giriş/Kayıt geçersiz kılma

en: Logout successful!
tr: Oturum kapatma başarılı!

en: Lost Password
tr: Şifre Unutma

en: Lost your password?
tr: Şifrenizi unuttunuz mu?

en: MailChimp Integration
tr: MailChimp Entegrasyonu

en: Make payment enable for user to add posts on frontend.
tr: Arayüzde kullanıcıların yayın eklemesi için ödeme yapmayı etkinleştirin.

en: Malaysian Ringgits
tr: Malezya Lirası

en: Manage Coupons
tr: Yönetim Kuponlar

en: Manage schedule for form submission
tr: Form sunum programını zamanlama

en: Max. file size
tr: Maks. dosya boyutu

en: Max. files
tr: Maks. dosyalar

en: Maximum number of files reached!
tr: Maksimum dosya sayısına erişildi!

en: Medium
tr: Orta

en: Membership Integration of WP User Frontend with Paid Membership Pro.
tr: Ücretli Üyelik Pro'yla WP Kullanıcı Arayüzü Üyeliği Entegrasyonu.

en: Message
tr: Mesaj

en: Message to show
tr: Gösterilecek mesaj

en: Meta Key
tr: Meta Anahtar

en: Meta Value
tr: Meta Değer

en: Mexican Peso
tr: Meksika Pezosu

en: Modal window. Press escape to close.
tr: Modal pencere. Kapatmak için escape tuşuna basın.

en: Modules
tr: Modüller

en: Month(s)
tr: Ay(lar)

en: More...
tr: Dahası...

en: Move to Trash
tr: Çöp Kutusuna Taşı

en: Multi Select
tr: Çoklu seçim

en: Multi-select Category
tr: Çoklu-Seçim Kategorisi

en: Multi-step Form
tr: Çok-adımlı Form

en: Multistep Progressbar Type
tr: Çoklu Adım Geliştirme Çubuğu Türü

en: My Account
tr: Hesabım

en: Name
tr: İsim

en: Name Label
tr: İsim Etiketi

en: Name of the meta key this field will save to
tr: Bu alanın kaydedileceği meta anahtarın adı

en: Need Any Assistance?
tr: Herhangi bir Yardıma ihtiyacınız var mı?

en: Nepali Rupee
tr: Nepal Rupisi

en: New Form
tr: Yeni Form

en: New Password
tr: Yeni Şifre

en: New Post Notification
tr: Yeni Yayın Bildirimi

en: New Subscription
tr: Yeni Abonelik

en: New User Role
tr: Yeni Kullanıcı Rolü

en: New Zealand Dollar
tr: Yeni Zelanda Doları

en: New bank order received at %s, please check it out: %s
tr: Yeni banka talimatı %s da alındı, lütfen bunu kontrol edin: %s

en: New password
tr: Yeni Şifre

en: New passwords do not match.
tr: Yeni şifreler uyuşmuyor.

en: New payment received at %s
tr: Yeni ödeme alındı tarihinde

en: New post created
tr: Yeni yayın oluşturuldu

en: Newly created post
tr: En yeni oluşturulan yayın

en: Nickname
tr: Takma ad

en: Nigerian Naira
tr: Nijerya Nairası

en: No
tr: Hayır

en: No %s found
tr: Hayır %s bulunmadı

en: No Change
tr: Değişiklik Yok

en: No Form Found
tr: Form Bulunamadı

en: No Form Found in Trash
tr: Çöp Kutusunda Form Bulunamadı

en: No Image
tr: Görüntü Yok

en: No Payment gateway found
tr: Ödeme ağ geçidi bulunamadı

en: No Subscription Found
tr: Abonelik Bulunamadı

en: No Subscription Found in Trash
tr: Çöp Kutusunda Abonelik Bulunamadı

en: No custom fields found.
tr: Özel alanlar bulunamadı.

en: No form found.
tr: Form Bulunamadı.

en: No subscribers found
tr: Abone bulunamadı

en: No subscription plan found.
tr: Abonelik planı bulunamadı.

en: No thanks
tr: Hayır teşekkürler

en: No time right now? If you don’t want to go through the wizard, you can skip and return to the WordPress dashboard. Come back anytime if you change your mind!
tr: Şu anda vakit mi yok? Eğer sihirbazdan geçmek istemiyorsanız, atlayıp WordPress kontrol paneline dönebilirsiniz. Fikriniz değiştiğinde istediğiniz zaman geri gelin!

en: No transactions found.
tr: İşlemler bulunamadı.

en: No, cancel it
tr: Hayır, bunu iptal et

en: Nonce failure
tr: Nonce arızası

en: Norwegian Krone
tr: Norveç Kronu

en: Not logged in users will see this message
tr: Giriş yapmayan kullanıcılar bu mesajı görecek

en: Not right now
tr: Şimdi değil

en: Notification
tr: Bildirim

en: Number
tr: Numara

en: Number of Decimals
tr: Ondalıkların Sayısı

en: Number of Entries
tr: Girdilerin sayısı

en: Number of columns in textarea
tr: Metin alanındaki sütun sayısı

en: Number of images can be uploaded
tr: Yüklenebilecek resim sayısı

en: Number of items per page:
tr: Sayfa başına öğe sayısı:

en: Number of rows in textarea
tr: Metin alanındaki satır sayısı

en: Number of subscribers per page:
tr: Sayfa başına abone sayısı:

en: Numebr of words the author to be restricted in
tr: Yaratıcının kısıtlanacak sözcük sayısı

en: Numeric Field
tr: Sayısal Alan

en: OK
tr: TAMAM

en: Office Documents
tr: Office Belgeleri

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Omani Rial
tr: Umman Riyali

en: Once Weekly
tr: Haftalık Bir Defa

en: One time payment
tr: Tek seferlik ödeme

en: Open
tr: Açık

en: Option
tr: Seçim

en: Options
tr: Seçenekler

en: Order
tr: Sipariş

en: Order By
tr: Tarafından sipariş

en: Order Received
tr: Sipariş Alındı

en: Others
tr: Diğerleri

en: Our EXPERT Support Team is always ready to Help you out.
tr: UZMAN Destek Ekibimiz size yardımcı olmaya her zaman hazırdır.

en: Override the post edit link
tr: Yayın düzenleme bağlantısını geçersiz kıl

en: Pack Description
tr: Paket Tanımlaması

en: Pack ID
tr: Paket Kimliği

en: Pack Name
tr: Paket Adı

en: Pack Price
tr: Paket Fiyatı

en: Package & billing details:
tr: Paket & fatura ayrıntıları:

en: Page
tr: Sayfa

en: Page Installation
tr: Sayfa Kurulumu

en: Pages for <strong>WP User Frontend</strong> has been successfully installed and saved!
tr: Sayfalar <strong>WP Kullanıcı Arayüzü</strong> için başarıyla yüklendi ve kaydedildi!

en: Paid Membership Pro
tr: Ücretli Üyelik Pro

en: Pakistani Rupee
tr: Pakistan Rupisi

en: Paraguayan Guaraní
tr: Paraguay Guaranísi

en: Parent Form
tr: Ebeveyn Formu

en: Parent Subscription
tr: Ebeveyn Aboneliği

en: Password
tr: Şifre

en: Password Label:
tr: Şifre Etiketi:

en: Password Reset Label:
tr: Şifre Sıfırlama Etiketi:

en: Password Reset Text:
tr: Şifre Sıfırlama Metni:

en: Password Strength
tr: Şifre Gücü

en: Password has been reset. Please check your email.
tr: Şifreniz sıfırlandı. Lütfen epostanızı kontrol edin.

en: Password is required.
tr: Şifre gereklidir.

en: Password reset is not allowed for this user
tr: Bu kullanıcı için şifre sıfırlama işlemine izin verilmiyor

en: Passwords are not same.
tr: Şifreler aynı değil.

en: Passwords do not match.
tr: Şifreler uyuşmuyor.

en: Paste your HTML codes, WordPress shortcodes will also work here
tr: HTML kodlarınızı yapıştırın, WordPress kısa kodları da burada çalışacaktır

en: Pay Now
tr: Şimdi Öde

en: Pay Per Post
tr: Yayın Başına Ödeme

en: PayPal API password
tr: PayPal API şifresi

en: PayPal API signature
tr: PayPal API imzası

en: PayPal API username
tr: PayPal API kullanıcı adı

en: PayPal Email
tr: PayPal Eposta

en: PayPal Instruction
tr: PayPal Talimatı

en: Payer
tr: Ödeyen

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment Gateways
tr: Ödeme Ağ Geçitleri

en: Payment Options
tr: Ödeme Seçenekleri

en: Payment Page
tr: Ödeme Sayfası

en: Payment Settings
tr: Ödeme Ayarları

en: Payment Success Page
tr: Ödeme Başarılı Sayfası

en: Payment is complete
tr: Ödeme tamamlandı

en: Payment type not selected for this form. Please contact admin.
tr: Bu form için ödeme türü seçilmedi. Lütfen yönetici ile iletişime geçin.

en: Payments
tr: Ödemeler

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Pending Post Edit
tr: Bekleyen Yayın Düzenleme

en: Permalink to %s
tr: Kalıcı bağlantı %s ye

en: Philippine Pesos
tr: Filipin Pezosu

en: Placeholder text
tr: Yer tutucu metin

en: Please buy a subscription pack to post
tr: Lütfen yayına bir abonelik pakedi satın alın

en: Please enter your current password.
tr: Lütfen geçerli şifrenizi girin.

en: Please enter your password.
tr: Lütfen şifrenizi girin.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email
tr: Lütfen kullanıcı adınızı veya eposta adresinizi girin. Eposta ile yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
tr: Lütfen kullanıcı adınızı veya eposta adresinizi girin. Eposta ile yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

en: Please fill all form fields
tr: Lütfen tüm form alanlarını doldurun

en: Please fill out all password fields.
tr: Lütfen tüm şifre alanlarını doldurun.

en: Please fix the errors to proceed
tr: İlerlemek için lütfen hataları düzeltin

en: Please make sure you've published your form.
tr: Lütfen formunuzu yayınladığınızdan emin olun.

en: Please provide a valid email address.
tr: Lütfen geçerli bir eposta adresi girin.

en: Please re-enter your password.
tr: Lütfen şifrenizi tekrar girin.

en: Please select a gateway for payment
tr: Lütfen ödeme için bir ağ geçidi seçin

en: Please select some form for exporting
tr: Lütfen dışa aktarmak için biraz form seçin

en: Please select your payment page from admin panel
tr: Lütfen ödeme sayfasını yönetici panelinden seçin

en: Please upgrade to the Pro version to unlock all these awesome features
tr: Tüm bu müthiş özelliklerin kilidini açmak için lütfen Pro sürümüne geçin

en: Plugin Setup
tr: Eklenti Kurulumu

en: Polish Zloty
tr: Polonya Zlotisi

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
tr: Muhtemel sorun: ana makineniz posta() işlevini devre dışı bırakmış olabilir.

en: Post Body
tr: Yayın Hacmi

en: Post Deleted
tr: Yayın Silindi

en: Post Draft
tr: Taslağı Yayınla

en: Post Editing is disabled
tr: Yayın Düzenleme devre dışı

en: Post Expiration
tr: Son Kullanma Tarihi

en: Post Expiration Enabled
tr: Sona Erme Yayını Etkin

en: Post Expiration Time
tr: Son Kullanma Zamanı

en: Post Fields
tr: Yayın Alanları

en: Post Form
tr: Yayın Formu

en: Post Format
tr: Yayın Biçimi

en: Post Forms
tr: Post Formlar

en: Post Forms must have either Post Title, Post Body or Excerpt field
tr: Yayın Formları Mesaj Başlığı, Yayın Hacmi veya Alıntı alanlarına sahip olmalıdır

en: Post ID
tr: Yayın Kimliği

en: Post Settings
tr: Yayın Ayarları

en: Post Status
tr: Yayın Durumu

en: Post Title
tr: Yayın Başlığı

en: Post Type
tr: Yayın Türü

en: Post Update Message
tr: Yayın Güncelleme Mesajı

en: Post saved
tr: Yayın kaydedildi

en: Post updated successfully
tr: Yayın başarıyla güncellendi

en: Posting Restriction
tr: Gönderme Kısıtlaması

en: Posts
tr: Yayınlar

en: Posts per page
tr: Sayfa başı yayın

en: Pounds Sterling
tr: İngiliz Lirası Sterlin

en: Premium
tr: Ödül

en: Press <strong>Import</strong> button, we will do the rest for you.
tr: Basın <strong>İçe Aktar</strong> butonuna, biz de sizin için kalanı halledeceğiz.

en: Preview
tr: Önizleme

en: Pricing & Plans
tr: Fiyatlandırma & Planlar

en: Private
tr: Özel

en: Pro Features
tr: Pro Özellikleri

en: Pro upgrade and all extensions,
tr: Pro yükseltme ve tüm uzantılar,

en: Proceed
tr: İlerleyin

en: Profile Editing
tr: Profil Düzenleme

en: Profile updated successfully
tr: Profil başarıyla güncellendi

en: Profile updated successfully!
tr: Profil başarıyla güncellendi!

en: Provide a container class name for this field.
tr: Bu alan için bir kapsayıcı sınıf adı sağlayın.

en: Published
tr: Yayınlanan

en: QR Code Generator
tr: QR Kod düzenleyici

en: Quickly create rich contact forms to generate leads, taking feedbacks, onboarding visitors and flourishing <br /> your imagination! Comes with the best frontend post submission plugin for WordPress, WP User Frontend.
tr: Potansiyel müşteri oluşturmak, geribildirim almak, ziyaretçileri yönlendirmek ve hayal gücünüzü <br /> artırmak için zengin iletişim formlarını hızlı bir şekilde oluşturun! WordPress, WP Kullanıcı Arayüzü için en iyi arayüz yayın sunum eklentisi ile birlikte gelir.

en: Radio
tr: Radyo

en: Radio Field
tr: Radyo Alanı

en: Rating
tr: Değerlendirme

en: Ratings
tr: Puanlar

en: Read the Full Guide
tr: Tüm Rehberi Okuyun

en: Ready!
tr: Hazır!

en: Really Simple Captcha
tr: Gerçek Basit Captcha

en: Really Simple Captcha validation failed
tr: Gerçek Basit Captcha doğrulaması başarısız oldu

en: Recurring
tr: Tekrarlayan

en: Redirect To
tr: Yönlendirme

en: Register
tr: Kaydolma

en: Register and upgrade user profiles and sync data with BuddyPress.
tr: Kayıt olun ve kullanıcı profillerini yükseltin ve BuddyPress ile veriyi senkronize edin.

en: Registration
tr: Kayıt

en: Registration Form
tr: Kayıt Formu

en: Registration Form Builder
tr: Kayıt Formu Kurucu

en: Registration Form Export
tr: Dışa Aktarma Formu Kaydı

en: Registration Forms
tr: Kayıt Formları

en: Registration Page
tr: Kayıt Sayfası

en: Registration form builder is a two way form which can be used both for <strong>user registration</strong> and <strong>profile editing</strong>.
tr: Kayıt formu oluşturucu iki yönlü formdur <strong>kullanıcı kaydı</strong> ve <strong>profil düzenleme</strong> nin ikisi için de kullanılabilir.

en: Registration form builder is a two way form which can be used both for user registration and profile editing. You could also manage Register for Subscription Package Purchase.
tr: Kayıt formu kurucu hem kullanıcı kaydı hem de profil düzenleme için kullanılabilen iki yönlü bir formdur. Ayrıca Abone Paketi Satın Alma Kaydını yönetebilirsiniz.

en: Registration has been successful!
tr: Kayıt başarıyla gerçekleşti!

en: Registration success message
tr: Kayıt başarı mesajı

en: Registration successful
tr: Kayıt başarılı

en: Registration time redirect to subscription page
tr: Üyelik zamanı abone sayfasına yönlendirme

en: Registraton Forms
tr: Kayıt Formları

en: Reject
tr: Reddet

en: Related Articles:
tr: İlgili Makaleler:

en: Remaining Posting Count
tr: Kalan Postalama Sayısı

en: Remaining post:
tr: Kalan Yayın:

en: Remember Me
tr: Beni Hatırla

en: Remember Me Label:
tr: Beni Hatırla Etiketi:

en: Remove
tr: Kaldır

en: Repeat Field
tr: Alanı Tekrarla

en: Repeater
tr: Tekrarlayıcı

en: Report any Bug that you Discovered, Get Instant Solutions.
tr: Bulduğunuz Hataları Rapor Edin, Anında Çözüm Alın.

en: Report to GitHub
tr: GitHub'a Rapor Edin

en: Require Email Verification for Guests
tr: Misafirler için Eposta Doğrulaması Gerekir

en: Require Name and Email address
tr: İsim ve Eposta adresi gerekli

en: Required
tr: Gerekli

en: Reset Password
tr: Şifre Sıfırlama

en: Reset Settings
tr: Ayarları Sıfırla

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: Restrict form submission based on the user roles
tr: Form sunum işlemini kullanıcı rollerine dayalı olarak kısıtla

en: Restrict form submission based on the user roles. Now you can manage user role base permission on form submission.
tr: Form sunum işlemini kullanıcı rollerine dayalı olarak kısıtlayın. Artık form sunumda kullanıcı rolü taban iznini yönetebilirsiniz.

en: Return to the WordPress Dashboard
tr: WordPress Kontrol paneline geri dön

en: Review Us on WP.org
tr: Bizi inceleyin WP.org da

en: Rich textarea
tr: Zengin metinalanı

en: Right
tr: Sağ

en: Right of Element
tr: Öğe Sağında

en: Right with space
tr: Boşluk ile sağ

en: Role
tr: Rol

en: Role Base
tr: Rol Tabanı

en: Roles
tr: Roller

en: Romanian Leu
tr: Romanya Leusu

en: Rows
tr: Satırlar

en: Russian Ruble
tr: Rus Rublesi

en: SMS Notification
tr: SMS Bildirimi

en: Same Page
tr: Aynı Sayfa

en: Sample Form
tr: Örnek Form

en: Saudi Riyal
tr: Suudi Riyali

en: Save Draft
tr: Taslağı kaydet

en: Save Form
tr: Formu Kaydet

en: Saved form data
tr: Kayıtlı form verileri

en: Saving Form Data
tr: Form Verilerini Kaydetme

en: Schedule Period
tr: Dönem Zamanı

en: Schedule for a time period the form is active.
tr: Formun etkin olduğu bir zaman dilimi için zamanlayın.

en: Schedule form
tr: Zaman formu

en: Schedule form for a period
tr: Bir dönem için zaman formu

en: Scheduled
tr: Programlanmış

en: Search Form
tr: Form Ara

en: Search Forms
tr: Formları Ara

en: Search Subscription
tr: Abonelik Arama

en: Section Break
tr: Bölüm Sonu

en: Select
tr: Seçim

en: Select Image
tr: Resim Seç

en: Select Package:
tr: Paket Seç:

en: Select Post Form
tr: Yayın Formu Seç

en: Select Text
tr: Metin Seçimi

en: Select Text option for Taxonomy
tr: Taksonomi için Metin seçeneğini belirtin

en: Select Yes if you want to show the field data in single post.
tr: Alan verilerini tek bir gönderimde göstermek istiyorsanız Evet'i seçin.

en: Select a Template
tr: Bir Şablon seçin

en: Select a form to insert
tr: Eklenecek bir form seçin

en: Select a post form that will show on the vendor dashboard.
tr: Satıcı kontrol panelinde görünecek bir yayın formu seçin.

en: Select an option
tr: Bir seçenek seçin

en: Select from a pre-defined template or from a <a href="%s">blank form</a>
tr: Önceden tanımlanmış bir şablondan veya bir <a href="%s">boş form</a>'dan seçim yapın

en: Select individual
tr: Bireysel seç

en: Select option
tr: Seçeneği seçin

en: Select profile/registration forms for user roles. These forms will be used to populate extra edit profile fields in backend.
tr: Kullanıcı rolleri için profil/kayıt formlarını seçin. Bu formlar arka planda ek düzenleme profili alanlarını doldurmak için kullanılacaktır.

en: Select reCaptcha type
tr: ReCaptcha türünü seç

en: Select the page where <code>[wpuf_edit]</code> is located
tr: Sayfayı <code>[wpuf_edit]</code> 'un konumlandığı yerde seçin

en: Select the page where <code>[wpuf_sub_pack]</code> located.
tr: Bu <code>[wpuf_sub_pack]</code> öğenin yerleştirildiği sayfayı seçin.

en: Select the page which contains <code>[wpuf-login]</code> shortcode
tr: Bu kısakodu <code>[wpuf-login]</code> içeren sayfayı seçin

en: Select the page you want to use as registration page override <em>(should have shortcode)</em>
tr: Kayıt sayfası geçersiz kılma olarak kullanmak istediğiniz sayfayı seçin <em>(kısakodu olmak zorunda)</em>

en: Select user by roles, who can view admin bar in frontend.
tr: Arayüzde, yönetici çubuğunu görüntüleyebilecek kullanıcıları rollerine göre seçin.

en: Selected Pack
tr: Seçilen Paket

en: Selection Terms
tr: Seçim Terimleri

en: Selection Type
tr: Seçim Türü

en: Selection terms
tr: Seçim terimleri

en: Send Email to Author After Exceeding Post Expiration Time
tr: Yayın Sona Erme Süresini Aştıktan Sonra Yaratıcıya Eposta Gönder

en: Send Expiration Email to Post Author
tr: Yayın Yazarına Süre Sonu Epostası Gönder

en: Send Mail to Author After Exceeding Post Expiration Time
tr: Sona Erme Süresini Aştıktan Sonra Yazara Posta Gönder

en: Set Post Status to
tr: Yayın Durumunu Şunda Ayarlarla

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings has been cleared!
tr: Ayarlar temizlendi!

en: Setup Wizard
tr: Kurulum sihirbazı

en: Setup Wizard added to turn off payment options and install pages.
tr: Ödeme seçeneklerini kapatmak ve sayfaları yüklemek için Kurulum Sihirbazı eklendi.

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
tr: Profilinizi doldurmak için biraz biyografik bilgi paylaşın. Bu herkese gösterilebilir.

en: Shortcode
tr: Kısakod

en: Show Admin Bar
tr: Yönetici Çubuğunu Göster

en: Show All
tr: Hepsini Göster

en: Show Data in Post
tr: Verileri Yayınla Göster

en: Show Featured Image
tr: Öne Çıkan Resmi Göster

en: Show Subscriptions
tr: Abonelikleri Göster

en: Show Subscriptions tab in "my account" page where <code>[wpuf_account]</code> is located
tr: Abonelikler sekmesini "hesabım" içinde <code>[wpuf_account]</code> 'un konumlandığı yerde göster

en: Show These Countries
tr: Bu Ülkeleri Göster

en: Show custom fields on post content area
tr: Yayın içeriği bölgesinde özel alanları göster

en: Show featured image of the post (Overridden by Shortcode)
tr: Yayının öne çıkan resmini göster  (Kısa Kod tarafından Geçersiz Kılınan)

en: Show how many posts are created by the user
tr: Kaç tane yayının kullanıcı tarafından oluşturulduğunu göster

en: Show in inline list
tr: Sıralı listede göster

en: Show post count
tr: Yayın sayısını göster

en: Show user bio
tr: Kullanıcıların biyosunu göster

en: Show user tracking info during post and registration directly on Frontend.
tr: Yayın ve kayıt sırasında kullanıcı takip bilgilerini doğrudan Arayüzde gösterin.

en: Show values
tr: Değerleri Göster

en: Show/hide Admin Bar
tr: Göster/gizle Yönetici Çubuğunu

en: Sign Up
tr: Kaydol

en: Simple yet powerful coupon management system. Use Coupon codes for selling subscription pack with discounts.
tr: Basit yine de güçlü kupon yönetim sistemi. İndirimle abonelik paketi satmak için kupon kodlarını kullanın.

en: Singapore Dollar
tr: Singapur Doları

en: Site key and Secret key
tr: Site anahtarı ve Gizli anahtar

en: Size
tr: Boyut

en: Size of this input field
tr: Bu girdi alanının boyutu

en: Skip Setup
tr: Kurulumu Atla

en: Skip this step
tr: Bu adımı atla

en: Small
tr: Küçük

en: Social Login
tr: Sosyal Giriş

en: Some description about this section
tr: Bu bölüm hakkında biraz açıklama

en: Some details text about the section
tr: Bölüm hakkındaki bazı metin ayrıntıları

en: Someone has requested a password reset for the following account:
tr: Birisi aşağıdaki hesap için bir şifre sıfırlaması istiyor:

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
tr: Birisi aşağıdaki hesap için bir şifre sıfırlaması istiyor:

en: Something went wrong
tr: Bir şeyler yanlış gitti

en: Something went wrong!
tr: Bir şeyler yanlış gitti!

en: Somthing went wrong. Please choose a file again
tr: Bir şeyler yanlış gitti. Lütfen tekrar bir dosya seçin

en: Sorry you have no form to export
tr: Üzgünüm dışa aktarılacak formunuz yok

en: South African rand
tr: Güney Afrika randı

en: South Korean Won
tr: Güney Kore Wonu

en: Starts from
tr: Den başlar

en: Status
tr: Durum

en: Status of post after post expiration time is over
tr: Yayın durumu süresi son kullanım tarihinden sonra dolmuştur

en: Step Start
tr: Başlangıç Adımı

en: Strength indicator
tr: Güç göstergesi

en: Stripe Payment
tr: Stripe Ödeme

en: Stripe payment gateway for WP User Frontend. Get your subscription payment with Stripe.
tr: WP Kullanıcı Arayüzü için Stripe ödeme ağ geçidi. Abone ödemenizi Stripe ile alın.

en: Subcription Name
tr: Abonelik Adı

en: Subcription Name:
tr: Abonelik Adı:

en: Subject
tr: Konu

en: Submission Restriction
tr: Gönderme Kısıtlaması

en: Submit
tr: Sunum

en: Submit & Deactivate
tr: Sunma & Devre Dışı Bırakma

en: Submit Button text
tr: Buton metni sunma

en: Submit Post Button text
tr: Yayın Butonu metnini sunma

en: Subscribe
tr: Abonelik

en: Subscribe to Our Newsletter
tr: Haber bültenimize abone olun

en: Subscribe to our newsletter for regular <strong>tips</strong>, <strong>offers</strong> and <strong>news updates</strong>.
tr: Haber bültenimize abone olun düzenli <strong>ipuçları</strong>, <strong>teklifler</strong> ve <strong>haber güncellemeleri</strong> için.

en: Subscribers
tr: Takipçiler

en: Subscription
tr: Abonelik

en: Subscription %s at %s
tr: Abonelik %s de %s

en: Subscription &amp; Payment
tr: Abonelik&amp; Ödeme

en: Subscription Details
tr: Abonelik Detayları

en: Subscription Expiration Info
tr: Abonelik Sona Erme Bilgisi

en: Subscription ID
tr: Abone Kimliği

en: Subscription Pack Page
tr: Abonelik Pakedi Sayfası

en: Subscription Title
tr: Abonelik Başlığı

en: Subscription at registration
tr: Kayıt sırasında abonelik

en: Subscription pack cannot be canceled
tr: Abonelik paketi iptal edilemez

en: Subscription pack draft updated.
tr: Abonelik paketi taslağı güncellendi.

en: Subscription pack published.
tr: Abonelik paketi yayınlandı.

en: Subscription pack restored to revision from %s
tr: Abonelik paketi %s'ten itibaren gözden geçirildi

en: Subscription pack saved.
tr: Abonelik paketi kaydedildi.

en: Subscription pack submitted.
tr: Abonelik paketi gönderildi.

en: Subscription pack updated.
tr: Abonelik paketi güncellendi.

en: Subscription users only
tr: Yalnızca abonelik kullanıcıları

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Swedish Krona
tr: İsveç Kronu

en: Swiss Franc
tr: İsviçre Frangı

en: Tags
tr: Etiketler

en: Taiwan New Dollars
tr: Tayvan Yeni Doları

en: Taxonomies
tr: Taksonomiler

en: Taxonomy Checkbox Inline
tr: Taksonomi Onay Kutusu Hizası

en: Teeny Rich textarea
tr: Minik zengin metin alanı

en: Term & Conditions
tr: Terim & Koşullar

en: Term &amp; Conditions
tr: Terim &amp; Koşullar

en: Term Group
tr: Terim Grubu

en: Term ID
tr: Terim Kimliği

en: Text
tr: Metin

en: Text Input
tr: Metin Girişi

en: Text for HTML5 placeholder attribute
tr: HTML5 yer tutucu simgesi için metin

en: Textarea
tr: Metinalanı

en: Thai Baht
tr: Tayland Bahtı

en: Thank You
tr: Teşekkür Ederiz

en: Thank you for choosing WPUF to power your websites frontend! This quick setup wizard will help you configure the basic settings. <strong>It’s completely optional and shouldn’t take longer than a minute.</strong>
tr: Web sitelerinizin arayüzünü güçlendirmek için WPUF'yi seçtiğiniz için teşekkür ederiz! Bu hızlı kurulum sihirbazı temel ayarları yapılandırmanıza yardımcı olacaktır.<strong>Tamamen seçmelidir ve bir dakikadan fazla sürmez.</strong>

en: Thank you!
tr: Teşekkürler!

en: Thanks for being with us.
tr: Bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz.

en: The <strong>WP User Frontend</strong> plugin requires PHP version <strong>
tr: <strong>WP Kullanıcı Arayüzü</strong> PHP sürümü eklenti gereklidir<strong>

en: The Easiest &amp; Fastest Contact Form Plugin on WordPress
tr: En Kolay &amp; En Hızlı İletişim Formu Eklentisi WordPress'de

en: The default value this field will have
tr: Bu alanın varsayılan değeri

en: The e-mail could not be sent.
tr: E-posta gönderilemedi.

en: The file you have uploaded exceeds the file size limit. Please try again.
tr: Yüklediğiniz dosya dosya boyutu sınırını aşıyor. Lütfen tekrar deneyin.

en: The subscription pack has been expired. Please buy a pack.
tr: Abonelik paketi süresi doldu. Lütfen bir paket satın alın.

en: There is a <strong>%s</strong> charge to add a new post.
tr: Yeni bir yayın eklemek için <strong>%s</strong> ücreti var.

en: There is no user registered with that email address.
tr: Bu eposta adresine kayıtlı bir kullanıcı yok.

en: This Month:
tr: Bu Ay:

en: This email address is already registered.
tr: Bu eposta adresi zaten kayıtlı.

en: This feature is only available in the Pro Version.
tr: Bu özellik sadece Pro Sürümünde mevcuttur.

en: This field is no longer available.
tr: Bu alan artık mevcut değil.

en: This field must contain at least one choice
tr: Bu alanın en az bir seçim içermesi gereklidir

en: This field must contain at least one column
tr: Bu alanın en az bir sütun içermesi gereklidir

en: This integration is not installed.
tr: Bu entegrasyon kurulu değil.

en: This page is restricted. Please %s to view this page.
tr: Bu sayfa sınırlıdır. Lütfen %s bu sayfayı görüntülemek için.

en: This page is restricted. Please Log in / Register to view this page.
tr: Bu sayfa sınırlıdır. Lütfen bu sayfayı görüntülemek için Giriş Yapın/Kayıt Olun.

en: This page will be used to process payment options
tr: Bu sayfa ödeme seçeneklerini işlemek için kullanılacaktır

en: This sets the body of the emails sent to guest users. Please DON'T edit the <code>{activation_link}</code> part
tr: Bu konuk kullanıcılara gönderilen epostaların iletisini belirler. Lütfen <code>{activation_link}</code> bölümünü DÜZENLEMEYİN

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
tr: Bu görüntülenen fiyatların ondalık ayırıcısını belirler.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
tr: Bu görüntülenen fiyatlarda gösterilen ondalık sayısını belirler.

en: This sets the subject of the emails sent to guest users
tr: Bu konuk kullanıcılara gönderilen epostaların konusunu belirler

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
tr: Bu görüntülenen fiyatların bin ayırıcısını belirler.

en: This taxonomy is a WooCommerce attribute
tr: Bu taksonomi WooCommerce özelliğidir

en: This tool will delete all the transactions from the transaction table.
tr: Bu araç işlem tablosundaki tüm işlemleri silecektir.

en: This user is using recurring subscription pack
tr: Bu kullanıcı tekrar eden abonelik paketi kullanıyor

en: Thousand Separator
tr: Bin Ayırıcı

en: Title
tr: Başlık

en: Title of the section
tr: Bölüm başlığı

en: Title:
tr: Başlık:

en: To
tr: Ya

en: To a custom URL
tr: Özel URL'ye

en: To a page
tr: Bir sayfaya

en: To reset your password, visit the following address:
tr: Şifrenizi sıfırlamak için, aşağıdaki adresi ziyaret edin:

en: Toggle
tr: Geçiş

en: Toggle All
tr: Hepsine Ekle

en: Tools
tr: Araçlar

en: Total Income:
tr: Toplam gelir:

en: Trans ID
tr: Trans Kimliği

en: Transaction ID
tr: İşlem Kimliği

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Trash
tr: Çöp Kutusu

en: Turkish Lira
tr: Türk Lirası

en: Type
tr: Tür

en: Type your new password again.
tr: Yeni şifrenizi tekrar yazın.

en: US Dollar
tr: Amerikan Doları

en: Unauthorized Message
tr: Yetkisiz Mesaj

en: Unauthorized operation
tr: Yetkisiz işlem

en: United Arab Emirates Dirham
tr: Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Unregistered users will be able to submit posts
tr: Kayıtsız kullanıcılar yayınlar sunabilecek

en: Update
tr: Güncelleme

en: Update Button text
tr: Buton metnini güncelleme

en: Update Post Button text
tr: Yayın Butonu metnini güncelle

en: Update Post Notification
tr: Yayın Bildirimini Güncelleme

en: Update Profile
tr: Profil Güncelleme

en: Update profile message
tr: Profil mesajını güncelleme

en: Upgrade Now
tr: Şimdi Yükselt

en: Upgrade To The Most Powerful Frontend Plugin
tr: En Güçlü Arayüz Eklentisine Geçiş Yapın

en: Upgrade to Pro
tr: Pro Sürümüne Yükseltme

en: Upgrade to Pro Version
tr: Pro Sürümüne Yükseltme

en: Upgrade to the premium versions of WPUF and unlock even more useful features.
tr: WPUF'nin premium sürümlerine geçin ve daha da kullanışlı özelliklerin kilidini açın.

en: Upgrader added to upgrade previously set default post category.
tr: Daha önceden ayarlanmış varsayılan yayın kategorisini yükseltmek için yükseltici eklendi.

en: Use Coupon codes for subscription for discounts.
tr: İndirimler için abone olmak için Kupon kodlarını kullanın.

en: Use the shortcode <code>[wpuf-registration]</code> for a simple and default WordPress registration form.
tr: Basit ve varsayılan bir WordPress kayıt formu için <code>[wpuf-registration]</code> kısa kodunu kullanın.

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Added
tr: Kullanıcı Eklendi

en: User Analytics
tr: Kullanıcı Analizi

en: User Deleted
tr: Kullanıcı Silindi

en: User Details
tr: Kullanıcı Detayları

en: User Directory
tr: Kullanıcı Rehberi

en: User Frontend
tr: Kullanıcı Arayüzü

en: User ID
tr: Kullanıcı Kimliği

en: User Login
tr: Kullanıcı Girişi

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: User Registration
tr: Kullanıcı Kaydı

en: User can delete post?
tr: Kullanıcılar yayını silebilir mi?

en: User doesn't exists
tr: Kullanıcı mevcut değil

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username Label:
tr: Kullanıcı Etiketi:

en: Username is required.
tr: Kullanıcı adı gereklidir.

en: Username or E-mail:
tr: Kullanıcı Adı veya E-posta:

en: Username or Email Address
tr: Kullanıcı Adı veya E-posta Adresi

en: Username: %s
tr: Kullanıcı adı: %s

en: Usernames cannot be changed.
tr: Kullanıcı adları değiştirilemez.

en: Users biographical info will be shown
tr: Kullanıcıların biyografik bilgisi gösterilecek

en: Users can edit post?
tr: Kullanıcılar yayını düzenleyebilir mi?

en: Users see the edit link in post if s/he is capable to edit the post/page. Selecting <strong>Yes</strong> will override the default WordPress edit post link in frontend
tr: Yazıyı/sayfayı düzenleyebilen kullanıcılar yayında düzenleme bağlantısını görür. <Strong>Evet</strong> seçeneğini belirlemek, arazüdeki varsayılan WordPress düzenleme yayın bağlantısını geçersiz kılacaktır

en: Users will be able to delete their own posts
tr: Kullanıcıların kendi yayınlarını silmelerine izin verir

en: Users will be able to edit their own posts
tr: Kullanıcıların kendi yayınlarını düzenlemelerine izin verir

en: Value
tr: Değer

en: Videos
tr: Videolar

en: Vietnamese Dong
tr: Vietnam Dongu

en: View Form
tr: Formu Göster

en: View Subscription
tr: Abonelik Gösterme

en: View all Documentations
tr: Tüm Dokümantasyonları görüntüle

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Visible on product page
tr: Ürün sayfasında görünür

en: WP User Frontend
tr: WP Kullanıcı Arayüzü

en: WP User Frontend - Version %s
tr: WP Kullanıcı Arayüzü - Sürüm %s

en: WP User Frontend Pro is the most powerful solution for your frontend needs.
tr: WP Kullanıcı Arayüzü Pro arayüz ihtiyaçlarınız için en güçlü çözümdür.

en: WPUF &rsaquo; Setup Wizard
tr: WPUF &rsaquo; Kurulum Sihirbazı

en: WPUF Ajax Login
tr: WPUF Ajax Oturum Açma

en: WPUF Custom Fields
tr: WPUF Özel Alanlar

en: WPUF Form
tr: WPUF Formu

en: WPUF Login Widget
tr: WPUF Giriş Widgeti

en: WPUF Post Lock
tr: WPUF Yayın Engeli

en: WPUF Pro is designed just for you, specially to fulfil your business needs. We have designed and curated every feature keeping your requirements in mind.
tr: WPUF PRO, özellikle iş ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere sizin için tasarlanmıştır. İhtiyaçlarınızı aklımızda tutarak her özelliği tasarladık ve küratörledik.

en: WPUF Subscription Information
tr: WPUF Abonelik Bilgileri

en: Want a new integration? <a href="%s" target="_blank">Let us know</a>.
tr: Yeni bir entegrasyon isterseniz? <a href="%s" target="_blank">Bize haber verin</a>.

en: Want to help make <strong>%s</strong> even more awesome? Allow weDevs to collect non-sensitive diagnostic data and usage information.
tr: Daha da harika yapmak için <strong>%s</strong> yardım etmek ister misiniz? WeDevs'in hassas olmayan teşhis verileri ve kullanım bilgileri toplamasına izin verin.

en: We have received your bank payment.
tr: Banka ödemenizi aldık.

en: Week(s)
tr: Hafta(lar)

en: Welcome to Awesomeness!
tr: Harika özelliklere hoş geldiniz!

en: Welcome to WP User Frontend
tr: WP Kullanıcı Arayüzü'ne Hoşgeldiniz

en: Welcome to the new version of WP User Frontend. See what's been changed in the <strong>%s</strong> version.
tr: WP Kullanıcı Arayüzü yeni sürümüne hoşgeldiniz. Nelerin <strong>%s</strong> sürümünde değiştiğini görmek için bakın.

en: Welcome to the world of WPUF!
tr: WPUF dünyasına hoş geldiniz!

en: What's New in WPUF?
tr: WPUF'da Neler Yeni?

en: What's New?
tr: Neler Yeni?

en: Whats New
tr: Neler Yeni

en: When sandbox mode is active, all payment gateway will be used in demo mode
tr: Sandbox modu etkinken, tüm ödeme ağ geçidi demo modunda kullanılacaktır

en: Where the labels of the form should display
tr: Formun etiketlerinin nerede görüntüleneceği

en: WooCommerce Attribute
tr: WooCommerce Niteliği

en: WooCommerce Product
tr: WoCommerce Ürünü

en: Word Restriction
tr: Kelime Kısıtlaması

en: Word limit reached
tr: Kelime sınırına ulaşıldı

en: Year(s)
tr: Yıl(lar)

en: Yes
tr: Evet

en: Yes, delete it
tr: Evet, bunu sil

en: You already have activated a free package previously.
tr: Daha önceden zaten bir ücretsiz paketi etkinleştirmişsiniz.

en: You already have an account in our site. Please login to continue.
    
    Clicking 'OK' will redirect you to the login page and you will lose the form data.
    Click 'Cancel' to stay at this page.
tr: Sitemizde zaten bir hesabınız var. Devam etmek için lütfen giriş yapınız.
    
    'Tamam'a tıklandığınızda sizi oturum açma sayfasına yönlendirecek ve form verilerini kaybedeceksiniz.
    Bu sayfada kalmak için 'İptal'e tıklayın.

en: You are currently logged in! %s?
tr: Oturumunuz açık! %s?

en: You are not allowed to edit
tr: Düzenleme izniniz yok

en: You are not allowed to submit post. Please contact admin
tr: Yayın sunmaya yetkiniz yok. Lütfen yöneticiyle iletişime geçin

en: You are not logged in
tr: Giriş yapmadınız

en: You are not the post author. Cheeting huh!
tr: Yayın yazarı değilsiniz. Hile yapmak!

en: You are now logged out.
tr: Şimdi çıkış yaptınız.

en: You can choose which role can submit posts by this form.
tr: Bu formu kullanarak hangi rolün yayın yapabileceğini seçebilirsiniz.

en: You can restrict premium content for users by access role, registration or subscriptions only with just a shortcode.
tr: Kullanıcılar için premium içeriği role dayalı olarak, abonelikler veya sadece kısa kodla kayıtla kısıtlayabilirsiniz.

en: You can't edit a post while in pending mode.
tr: Beklemen modunda iken bir yayını düzenleyemezsiniz.

en: You do not have sufficient permissions to access this form.
tr: Bu forma erişmek için yeterli izniniz yok.

en: You do not have sufficient permissions to do this action
tr: Bu işlemi yapmak için yeterli izniniz yok

en: You don't have permission for this purpose
tr: Bu işlem için yetkiniz yok

en: You don't have permission to install the plugins
tr: Eklentileri kurmak için yetkiniz yok

en: You have created <span>%d</span> %s
tr: Siz oluşturdunuz <span>%d</span> %s

en: You have unsaved changes.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz mevcut.

en: You have uploaded an incorrect file type. Please try again.
tr: Yanlış bir dosya türü yüklediniz. Lütfen tekrar deneyin.

en: You may use in to, subject & message:
tr: Konu & mesaj içinde, kullanabilirsiniz:

en: You must <a href="%s">purchase a pack</a> before posting
tr: Yayınlamadan önce <a href="%s"> bir paket satın alma </a>nız gerekiyor

en: You must purchase a pack before posting
tr: Yayınlamadan önce bir paket satın almalısınız

en: You need to set Site key and Secret key in <a href="%s" target="_blank">Settings</a> in order to use "Recaptcha" field. <a href="%s" target="_blank">Click here to get the these key</a>.
tr: Site anahtarı ve Gizli anahtar ayarlamanız gerekli <a href="%s" target="_blank">Ayarlar</a> Recaptcha" alanını kullanmak için. <a href="%s" target="_blank">Bu anahtarı almak için buraya tıklayın.</a>.

en: Your Post Has Been Expired
tr: Yayınınızın Süresi Doldu

en: Your Review is very important to us as it helps us to grow more.
tr: İncelemeniz bizim için çok önemlidir çünkü daha fazla gelişmemize yardımcı olur.

en: Your Subscription pack exhausted. There is a <strong>%s</strong> charge to add a new post.
tr: Abonelik paketiniz bitti. Yeni bir yayın eklemek için <strong>%s</strong> ücreti var.

en: Your account has been activated
tr: Hesabınız aktifleştirildi

en: Your current password is incorrect.
tr: Geçerli şifreniz doğru değildir.

en: Your free package has been activated. Enjoy!
tr: Ücretsiz paketiniz etkinleştirildi. Tadını çıkarın!

en: Your installed PHP Version is:
tr: Kurulu olan PHP Versiyonunuz:

en: Your password has been reset. %s
tr: Şifreniz sıfırlandı. %s

en: Your selected form is no longer available.
tr: Seçtiğiniz form artık mevcut değil.

en: Zip Archives
tr: Zip Arşivleri

en: [%s] New Bank Order Received
tr: [%s] Yeni Banka Talimatı Alındı

en: [%s] Password Reset
tr: [%s] Şifre Sıfırlama

en: [%s] Payment Received
tr: [%s] Ödeme Alındı

en: all
tr: tümü

en: all extensions,
tr: tüm uzantılar,

en: does not match
tr: eşleşmiyor

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
tr: %qty% sonuçları var, gezinmek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
tr: Yükleme başarısız

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
tr: Daha fazla sonuç yükleniyor&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
tr: Eşleşme Bulunamadı

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
tr: Bir sonuç var, seçmek için enter tuşuna basın.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
tr: Lütfen %qty% karakterleri silin

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
tr: Lütfen 1 karakter silin

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
tr: Lütfen %qty% veya daha fazla karakter girin

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
tr: Lütfen 1 veya daha fazla karakter girin

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
tr: Aranıyor&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
tr: Sadece %qty% öge seçebilirsiniz

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
tr: Sadece 1 öge seçebilirsiniz

en: hide
tr: gizle

en: is available in Pro Version
tr: mevcuttur Pro Sürümünde

en: is available in Pro version
tr: mevcuttur Pro Sürümünde

en: is not valid
tr: geçerli değil

en: is required
tr: gereklidir

en: key
tr: anahtar

en: noCaptcha reCAPTCHA validation failed
tr: noCaptcha reCAPTCHA doğrulaması başarısız oldu

en: or
tr: veya

en: page installer admin notice logic issue
tr: sayfa yükleyici yönetici uyarısı mantık sorunu

en: reCAPTCHA Secret Key
tr: reCAPTCHA Gizli Anahtar

en: reCAPTCHA Site Key
tr: reCAPTCHA Site Anahtarı

en: reCAPTCHA validation failed
tr: reCAPTCHA doğrulaması başarısız oldu

en: reCaptcha type
tr: reCaptcha türü

en: show
tr: göster

en: show values
tr: değerleri göster

en: transaction
tr: işlem

en: transactions
tr: işlemler

en: value
tr: değer

en: weForms
tr: weFormlar

en: what we collect
tr: biz ne topluyoruz

en: — Select —
tr: — Seç —
